Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

erkek tipi sac dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

En yaygın saç tip dökülmelerinden birisidir. Şakak kısmından ya da başın tepe kısmından başlayan açılmayla hız kazanır ve ilerler. Son olarak tepeile şakak kısmında oluşan açılmalar birleşir ve son evreye ulaşılır. Ergenlik çağından itibaren yirmili yaşlarda başlayan bu açılmalar, kişinin genetik kodlarına göre çok hızlı ya da yavaş ilerleyebilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi erkek tipi saç dökülmesinin nedeni genetik, yani kalıtımsaldır. Anne ve babadan alınan genetik kodlar saç dökülmesinin ne denli hızlı olacağı, dökülen saçların yerine ne kadar telin geri geleceğini belirler. DHT (kötü testosteron) adı verilen erkeklik hormonlarından birisi, erkek tipi saç dökülmesinde saç dökülmesinin ana nedenidir. DHT, saç folikülünü küçülterek bu duruma yol açar. Saçın büyüme, dökülme ve yeniden büyüme evresi, DHT hormonunun etkisiyle sekteye uğrar. DHT’nin etkisiyle saçların büyüme evresi kısalır ve saçlar cılızlaşır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Erkek tipi saç dökülmesinin esas nedeni genetik olduğu için günümüz teknolojisi ile henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunabilmiş değildir. Yapılan deneylerde erkeklik hormonunu baskılamak gibi yollar tercih edilmeye çalışılsa da beraberinde meme ve kalça büyümesi gibi oldukça rahatsız edici sonuçları beraberinde getirmiştir.

Erkek tipi saç dökülmesine neden olan DHT hormonuna müdahale etmeden, bu süreci geciktirmek ve yavaşlatmak için alınabilecek önlemler vardır. Yani vücutta bulunan DHT hormonu saç foliküllerini olumsuz bir biçimde etkilerken, kişi alacağı bazı tedbirler sayesinde saç köklerini güçlendirip canlandırabilir. Bunun için en etkili teşhis yöntemi kişinin anne ya da baba tarafında kellik olup olmadığını gözlemlemesidir. Eğer hem anne hem de baba tarafının erkekleri erken yaşta kellikle karşı karşıya kalmışsa kişi bu konuda daha hassas davranmalıdır.

Stres, kullanılan ilaçların yan etkileri, sigara kullanımı, demir eksikliği, olumsuz dış etkenler ve dengesiz beslenme gibi nedenlerden ötürü saç dökülmesi normalden çok daha hızlı olabilir. Eğer kişi bu detaylara dikkat eder, saçlarının bakımını etkili ürünlerle düzenli biçimde yapar ve klinik çalışmalardan da destek alırsa bu dökülmeyi ciddi oranda yavaşlatıp, kelliğe giden süreci uzun bir süre erteleyebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir