Hamilelikte Saç Dökülmesi

hamilelikte-sac-dokulmesi

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Erkeklerin hiçbir zaman anlayamayacağı, kadınların kendi canından bir cana daha kendi bedenleri ile ev sahipliği yaptığı mucizevi bir olay hamilelik. Bu süreçte yaşanan bazı sağlık problemleri bu mucizenin gölgesinde kalsa da özellikle doğum sonrası daha fazla problem haline gelebiliyor. Bu sorunlardan bir tanesi de gebelik dönemindeki saç dökülmesi.

Hamilelikteki saç dökülmesi,genellikle normale göre artmamıştır ancak dökülen saçların yerine gelen saçlarda bir miktar azalma yaşanır. Yaşanan bu durum da özellikle hamileliğin sonlarına doğru seyrekliklerin ve dökülmenin çok daha fazla göze batmasına neden olur. Hamilelik nedeniyle yaşanan hormonal değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan durum, genellikle doğumdan birkaç ay sonra normale döner. Ancak bu süreci daha sorunsuz atlatmak, belki de hiç kayı yaşamamak adına bazı önlemler alınabilir.

* Hamilelik döneminde ruhsal iniş çıkışların yaşanması normaldir. Anne adayının stresten ve problemlerden uzak durması genel sağlığı için oldukça önemli olduğu gibi saçları için de oldukça önemlidir.

* Saçların bakımı için doğal yağları kullanmak hem saçların sağlığı, hem de bebeğin güvenliği için daha iyi olacaktır. Zeytinyağı ve badem yağı gibi saç için oldukça besleyici olan doğal yağlarla saçlara bakım yapılabilir.

* Saç boyaları, fön ve düzleştirici gibi kimyasallar saçları ciddi anlamda yıprattığı için özellikle bu dönemde saçlara daha çok olumsuz etki edebileceklerdir. Gebelik süresince mümkün mertebe bunlardan uzak durmakta fayda vardır.

* B6, B5 vitaminleri ve biotin saçların sağlığı ve canlılığı için oldukça önemlidir. Gebelik süresince bu vitaminleri düzenli olarak almak saçların sağlığı için çok önemli.

* Saçları çok sıkı bir biçimde toplamak ya da örmek de saçlara zarar verebilecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir