Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

kadin tipi sac dokulmesi

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Vücudumuzun neredeyse tamamında olduğu gibi saçlarımız da sürekli olarak kendini yenilmektedir. Ancak yaş ilerledikçe yenilenme sıklığı düşer ve bir süre sonra dökülen saçların yerine yenileri gelmediği için kellik problemi ile karşı karşıya kalınır.

Kellik daha çok erkekler için bir problem olsa da kadın tipi saç dökülmesi olarak da bilinen problem, aslında birçok kadının korkulu rüyasıdır. Kadın tipi saç dökülmesi istisnaları da olmakla birlikte genellikle açılma şeklinde değil, seyrekleşme şeklinde görülür. Erkeklerden farklı olarak bunun sebepleri arasında gebelik, östrojen salgısının yetersiz olması ve menopoz gibi faktörleri de ek olarak saymak mümkündür.Sorunun erken teşhisi ve alınacak önlemler sayesinde dökülmeyi ciddi oranda yavaşlatmak, geciktirmek ve yeni saçların gelişimini hızlandırmak da mümkündür. Bu yüzden kadın tipi saç dökülmesinin evreleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

  1. Evre: Dökülmenin ilk defa başladığı evredir. Bu evrede dökülmenin kalıcı ya da geçici olduğu hakkında kesin bilgi sahibi olmak zordur. Muayene sonunda genellikle saç bakım ürünleri ile tedavi yoluna gidilir.
  2. Evre: Açıklık veya seyrelmeler gözle görülebilir. Saç bakım ürünlerinden istenen sonuç alınamadıysa klinik yöntemlere başvurulabilir.
  3. Evre: Menopoz döneminde karşılaşılan saç dökülmesini bu sınıfa almak mümkündür. Genellikle saç ekimi yaptırarak sonuç alınabilir. Yeni saç tellerinin çıkması oldukça azaldığı gibi saç telleri eskiye nazaran daha ince ve hacimsizdir.
  4. Evre: İstisnai bir durumdur ve genellikle ilaç ya da klinik tedaviler sonuç vermez.
  5. Evre: Kadın tipi saç dökülmesinde gelinebilecek son evredir. Saç ekiminin yetersiz olabileceği ya da ekilen saçların da dökülebileceği ihtimaline karşın genellikle protez ya da peruk gibi yöntemler tercih edilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir