Saçlarımızı ne sıklıkta yıkamalıyız?

saçları ne sıklıkla yıkamalıyız

Saçlarımızı ne sıklıkta yıkamalıyız?

Gündelik yaşamın getirdikleri, saçların fazla yağlı olması, kullanılan şekillendiriciler ya da kepek sorunu gibi nedenlerden dolayı saçlarının yıprandığını düşünerek her gün yıkayan birçok kişi var. Pekisaçları her gün yıkamak ne kadar mantıklı?

Saçlarımızın yağ ve nem oranı saç derisinin altındaki gözeneklerden yapılan salgılara bağlı. Buna bağlı olarak da saçların fazla yağlı olması ya da kuru olması ihtimali var. Ancak saçları çok sık yıkamak kesinlikle bunun bir çözümü değil, aksine kurumayı ya da yağlanmayı daha da çok artırabilecek bir durum. Ayrıca derideki koruyucu tabakanın kendini yenilemesine fırsat vermeden çok sık aralıklarla saçları yıkamak deride bakteri ve mantar oluşumunu da tetikleyebilir. Peki saçlarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız?

Saçlarında ciddi oranda dökülme, yağlanma ya da kepek problemi olanlar en doğrusu için bu konuda bir uzman desteği ile uygun yıkama aralığını ve uygun şampuanı seçebilirler. Biz yine de genel anlamda bilgi verelim;

* Saçları düz ve ince olanların haftada iki kez saçlarını yıkamaları uygundur. Saçlar çok fazla olumsuz etkene mazur kalıyorsa da haftada üç yıkama yapılabilir.

* Saçları dalgalı, kalın ya da kıvırcık olanların 5-6 günde bir kez saçlarını yıkamaları yeterli.

* Saçları çok yağlı olanlar haftada 3 kez saçlarını yıkayabilirler.

* Kepek ve yağ problemi olmayan normal saçlar içinse duruma göre haftada 1 ya da 2 kez yıkama yeterli.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir