Saçların Beyazlaması

Saçın beyazlamasının nedenleri

Saçların Beyazlaması

Yaş ilerledikçe saçlara beyazların düşmeye başlaması oldukça sıradan bir durumdur ancak bu sürecin erken yaşlardan itibaren ortaya çıkması birçok kişi için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Saçların beyazlaması genellikle yaşanan zorluklara bağlansa da aslında ana sebep genellikle kalıtımsaldır.

Saçların Beyazlamasının Nedenleri

Genetik
Saçlara rengini veren melanin pigmentidir. Melanin pigmentini salgılayanlar ise melanositlerdir. Melanositler, yıllar geçtikçe ölmeye ve renk veremez hale gelmeye başlarlar. Bu durumda da saçlar, asıl rengini kaybederek beyazlamaya başlarlar. Melanositlerin ne kadar erken öleceği ise genetik kodlarla alakalıdır ve anne ve babasında çok fazla beyaz olanların bu sorunla karşılaşacağı söylenebilir.

B6 Vitamini Eksikliği
B6 vitamini saçlarda melanin üretimini destekler. Yeteri kadar B6 vitamini almamak beyazlama sürecini hızlandırabilecektir.

Biotin Eksikliği
B vitamini ailesinden olan biotin vücutta keratin üretimini tetikler. Keratin sayesinde saçlar hem daha güçlü olacak, hem de beyazlama yavaşlayacaktır.

B5 Vitamini Eksikliği
B grubu vitaminlerinden birisi olan B5 eksikliğinde de saçların erken yaşlarda beyazlaması görülebilir. Vitamin eksikliklerinden kaynaklanan beyazlamalar dengeli bir beslenme ile telafi edilebilir ve saçlar yeniden renk kazanabilir. Ancak bu durum sürekli olursa melanositlerin ölmesi mümkündür.

Stres, Üzüntü
Stres ve üzüntü vücutta kortizon hormonunun salgılanmasına neden olur. Kortizon yıkıcı bir hormondur ve birçok etkisinin yanı sıra saçlarda da dökülme ve beyazlamalara neden olabilir.

Saç Boyası
Bazı saç boyalarının içeriğindeki kimyasallar da uzun süre kullanımda hem saçların zayıflayıp dökülmesine, hem de beyazlamasına neden olabiliyor.

Kan Şekeri Düşüklüğü, Gizli Şeker
Kan şekeri düşüklüğü ve gizli şeker de saçların erken yaşta beyazlamasına neden olabilmektedir. Ailede kalıtımsal olarak şeker hastalığı varsa erken yaşta yapılabilecek yüklemelerle saçlardaki beyazlama geciktirilebilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir